Skip to content

Recenze hry Aliens vs Predator 3

26 července, 2010

Aliens vs Predator je pokračováním již dvou dílů této série, a tak má třetí díl na co navazovat. Navíc vývoj dostal na starost team prvního a ceněného dílu. Jaký je tedy nový, třetí díl této hry?

I když dnes také vychází mnoho pokračování slavné ságy dvou filmů – Vetřelec (1979) a Predátor (1987), například již dva díly Aliens vs Predator, přeci jen dosáhnout kvalit legendárních prvních dílů není snadné a dodneška jsou některými fanoušky uznávány právě pouze filmy Alien, Aliens a Predátor. Stejně tomu bylo i u hry Aliens vs Predator – první díl byl přijat s obrovským nadšením, nabízel skvělou hratelnost a perfektní atmosféru. Druhý díl sice nebyl špatný, byl ale o poznání slabší. A u třetího, aktuálního dílu hry mám také takový pocit, že hratelnosti prvního dílu dosaženo nebylo, tady alespoň u hry za mariňáka.

Ve hře tedy můžete hrát tři kampaně, za lidi, vetřelce a za predátora. Tyto kampaně se odehrávají ve stejných levelech, ale příběh je samozřejmě jiný. Za mariňáka začnete klasicky, tedy musíte najít cestu ven z jedné místnosti, než potkáte další parťáky. Přitom vás neustále komanduje s příkazy ženský hlas. Můžete si tak připadat jako nějaká cvičená opice – běž tam, udělej to a tak podobně. Vetřelce je třeba střelit přesně do hlavy, což není až tak snadné. Ale příliš zábavné to bohužel také není. Ze hry tak můžete získat stejně stupidní dojem jako střílení dinosaurů ve hře Turok, ale tady jsou místo dinosaurů vetřelci. Navíc světlo baterky je dost úzké což bylo dost nepříjemné pro oči. Když zapálíte světlici, zhasne během velmi krátké chvíle. Většina misí je navíc absolutně lineárních.

Při hře za vetřelce se dostanete ven po výpadku proudu, což je taky dost ohrané klišé. Zabíjet můžete hlavně ze zálohy, pro vetřelce je ideální temné prostředí anebo náhlé útoky ze stropu. Bohužel chození po stropě není úplně snadné a pocit ze hry taky nic moc.

Kampaň za predátora je víceméně mixem dvou předchozích, ale je to jako obvykle nejsilnější postava, která může navíc využívat neviditelnosti (vetřelci vás ale uvidí), nebo silných zbraní. Ovládání je ale dost náročné (viz výše) a použití mouse 3, tedy kolečka myši jako tlačítka s dost podstatným významem je dost kontroverzní. Skákat do dálky musíte pouze zaměřením pomocí shiftu, což ale funguje jen na určitá místa.

V kampani za lidi a vetřelce ale po chvíli začnete bojovat proti androidům. Což je docela nudná rutina. Také jsou docela iritující souboje vetřelců a predátorů, a to kvůli špatnému systému lehkých a těžkých útoků. Použitelné jsou totiž hlavně rychlé lehké útoky, ale než zabijete vetřelce, je třeba udeřit vícekrát. Pokud chcete použit silný útok, již se vystavujete útoku a také vás může vetřelec chytit a s tím už neuděláte vůbec nic, jen se můžete naštvaně koukat, jak vás zmasí.

Bohužel první díl Aliens vs Predator je lepší než tento nový díl a to je dost smutné konstatování. Ale Rebellion docela zprasil i své dvě předchozí hry, takže se asi není moc co divit. Také mám takové podezření, že konverze také na PS3 a Xbox měla dost negativní vliv na podobu Pc verze.

Co se týče multiplayeru, za zmínku stojí pouze módy Infestation, kde bojuje skupina mariňáků proti vetřelcům. když pak vetřelec zneškodní mariňáka, ten se stane vetřelcem. Druhým módem je Predator Hunt, kde mariňáci bojují proti jednomu predátorovi.

Požadavky na hardware

Operační systém: Windows XP nebo Windows Vista
Procesor: 3,4 GHz Intel Pentium 4 nebo podobný
RAM paměť: 1 GB (Windows XP) a 2 GB RAM (Windows Vista)
Grafická karta: DirectX 9.0c kompatibilní karta s minimálně 128 MB RAM (NVIDIA 7900 nebo vyšší, ATI X1800 nebo vyšší)
Harddisk: 4,6 GB, DirectX: DirectX 9.0c

Související články

Komentáře

 1. Svoboda Václav 28 prosince, 2010

  Napiš sem svůj komentář
  Musím uznat, že videa jsou naprosto úchvatná….., jen se nějak nemohu propracovat k tomu demíčku (které je inzerováno před vstupem na tuto stránku), což mne mrzí. Ale nevadí! I tak jsem rozhodnut si tuto kultovní hru zakoupit. Děkuji za impuls. Vája

 2. Zedňa 12 března, 2011

  Tak to ja si ji koupil a myslím si že hratelnost je uchvatna. nemel sem problem s ovládáním. Je sice pravda že chvili trvá než si zveknes ale je to obmba hra. Tak určitě neváhejte a kupte :–) peace Zedňa

 3. luboš panták 2 května, 2011

  tuhle hru mám je nejlepší ze všech co jsem kdy hrál nejlepší je to hrát za predátora ale za aliena je to taé dobré ale za člověka mě to nebaví

 4. Mirvald 18 července, 2011

  Hele Luboši to s tebou souhlasim,za predatora je to dobry,neviditelnost hodne zbrani mody videni a tak.Vetrelec je originalni potvora rychla silna,proste neco.ale ten marinak to je jako kdyby jsi hral counter strike,call of duty,medal of honor.Marinak je proste stara znama okoukana postava ktera je v kazdy druhy hre.Ale ti dva druzí,to je cista originalita (az na par veci)

 5. milan voják 23 září, 2011

  Je to nejlepší hra.

 6. alien 21 října, 2011

  ja si tuhle hru koupím je to pro mě nej.hra ze všech.hej hoši budete hrat online??ja se tam budu jmenovat zeorginas ahoj všichni!!

 7. hnus 27 listopadu, 2011

  dvojka cool ale tohle má jen hezký kabát nuda,bez napětí balet shit!!

 8. hnus 27 listopadu, 2011

  hudba na hov.. vůbec nedoplnuje atmosféru a celý děj je vlastně žáden není

 9. hnus 27 listopadu, 2011

  navíc ty zvuky a ty pohyby vetřelců jak jednička přímý útok až do konce není facka a trapné lození okolo

 10. denis damek 11 dubna, 2012

  jeto dobra hra

 11. tahle hra je nejlepší dostal sem jí k narozeninám z mích her má nejlepší grafiku rozhodně doporučuju všem nejvíc mě baví hrát za vetřelce a predátora z marinákem hraju v multiplaieru ale jinák se mi líbí : )

 12. dobrá hra všem doporučuji : )

 13. Martin 28 prosince, 2014

  Můj názor je následující: Po grafické stránce je hra super, i zbraně vypadají pěkně nicméně hratelnost je katastrofální. Jestli něco na střílečkách opravdu nenávidím, tak je to nereálnost. Moje oblíbená postava je mariňák a doporučoval bych tvůrcům, aby občas navštívili hodiny tělocviku a uvědomili si, že je absolutně komediální, aby mariňák po uběhnutí cca 15 metrů byl úplně hotový. Díky tomu, že je postava tak nereálně pomalá je multiplayer takřka nehratelný. Stejně tak nechápu velké prodlevy ve střílení. Můžete mačkat myš jak idioti a než začne puška střílet je po vás. Co je ale to nejhorší jsou dorážecí údery vetřelců a predátorů. Sranda je, že jakmile vás chytne, jste automaticky mrtví bez možnosti, aby vás třeba parťák zachránil (příklad: predátor chytne mariňáka pod krk a chystá se mu do břicha zarazit bodce. Stojím vedle něj a ihned po tom, co vidím jak jej chytil, napumpuju do predátora dvě rány z brokovnice aby jej pustil. Bohužel je to k ničemu, protože jakmile vás jednou chytne, jste automaticky mrtví, což je ale nesmysl.) Další sranda je, že pokud predátor nebo vetřelec mariňáka srazí k zemi, je téměř na 100% mrtvý protože je tak pomalý, že než s zvedně je konec. Pomineme-li skutečnost, proč třeba nestřílí i když leží na zádech, což je v reálu naprosto normální věc, zvláště, když vám jde o život….. A takových věcí je ve hře opravdu plno, jakož i asi největší absurdita celé hry = nemožnost zakleknutí (toto může udělat jen idiot, co nikdy nedělal střílečku). Škoda, že je to tak odfláknuté, protože jinak by to byla asi nejlepší sci – fi střílečka.

Přidat komentář

Nutné vyplnit

Nutné vyplnit

Volitelné